Minerálnou výživou rastlín sa rozumie príjem minerálnych (anorganických) látok. Zdrojom minerálnej výživy rastlín je pôda (živný roztok), u vodných je to voda.
Orgánom príjmu je koreň.Z doteraz známych prvkov sa v rastlinách zistili takmer všetky, ale nie všetky sú pre rastlinu nevyhnutné, dôležité. Životne dôležité prvky sa nazývajú biogénne prvky. Bez biogénnych prvkov nemôže rastlina normálne žiť a žiadny z týchto prvkov nemôže byť nahradený iným.
Podľa množstva, v akom sa v rastlinách nachádzajú,delíme prvky na:
- Makroelementy - nachádzajú sa v množstvách od desiatok percenta do stotín percenta. Patria sem C, O, H, N, Si, K, Ca, Mg, Na, Fe, P, S, Al.
- Mikroelementy - nachádzajú sa v množstvách od stotín percenta menej. Patria sem napr. Mn, B, Sr, Cu, Zn, Ba, Ti, Li, Br, Ni, Mo, Co, Cs, Se, Cd, Hg, Ra a iné.
Fyziologický význam najvýznamnejších prvkov
- Uhlík (C) - Je základom všetkých organických zlúčenín (sušina rastlín obsahuje 30-60% uhlíka). Do rastlín sa dostáva zo vzdušného CO2 v procese fotosyntézy.
- Kyslík (O) - Nevyhnutný prvok, pretože sa zúčastňuje dôležitých procesov dýchania. Pri normálnom (aeróbnom) dýchaní rastliny prijímajú kyslík z atmosféry, pri anaeróbnom dýchaní ho prijímajú zo zlúčenín
- Vodík (H) - Je zložkou vody a organických zlúčenín, je potrebný pri fotosyntéze arastliny ho prijímajú vodou.
- Dusík (N) - Je hlavnou zložkou bielkovín, nukleových kyselín, niektorých rastových regulátorov a vitamínov. Ako zložka bielkovín a tým aj enzýmov sa zúčastňujena väčšine biochemických reakcií, ktoré umožňujú rastline prežiť. Hoci je dusík najrozšírenejší prvok zemskej atmosféry (78%), je v tejto forme pre rastliny neprijateľn. Korene vyšších rastlín prijímajú dusík v nitrátovej forme (NO3) alebo ako amónne soli (NH4NO3). Niektoré rastliny (bôbovité) dokážu pomocou symbiotických baktérií žijúcich na koreňoch prijímať dusík priamo z atmosféry.
- Fosfor (P) - Patrí medzi dôležité biogénne prvky, pretože, je dôležitou súčasťou nukleových kyselín, fosfolipidov, koenzýmov NAD a NADP a veľmi dôležitý ako zložka ATP. Fosfor prijímajú rastliny koreňmi zo živného média. V pôde sa fosfor nachádza v organickej a anorganickej forme.
- Vápnik - Vápnik má význam pri metabolizme rastliny. Tvorí zložku bunkovej steny
- Draslík
- Železo
- Horčík
- Síra
- Mangán
- Molybdén
- Meď
- Zinok
- Bór